Exekutiv producent
|
Lauren Faust
|
|
Exekutiva producenter
|
Chris Bartleman
|
|
Blair Peters
|
|
Kirsten Newlands
|
|
Beth Stevenson
|
|
Musik av
|
William Anderson
|
Signatursång av
|
Daniel Ingram
|
Sånger av
|
Daniel Ingram
|
|
Röstdirektör
|
Terry Klassen
|
Röstansvarig och produktion
|
Voicebox Productions Inc.
|
|
Utvalda röstskådespelare
|
Lina Hedlund
|
som Twilight Sparkle
|
Emma Lewin
|
som Applejack
|
Jill Wrethagen
|
som Rainbow Dash
|
Amanda Renberg
|
som Pinkie Pie
|
Lizette Pålsson
|
som Fluttershy
|
My Bodell
|
som Rarity
|
Anneli Heed
|
som Spike och Sweetie Belle
|
Jennie Jahns
|
som Princess Celestia
|
———
|
som Apple Bloom
|
———
|
som Scootaloo
|
|
Utvalda sångare
|
Anneli Heed
|
som Rainbow Dash
|
|
Bildmanusansvarig
|
Sabrina Alberghetti
|
|
Francisco Avalos
|
|
Andy Bartlett
|
|
Alex Basio
|
|
Sherann Johnson
|
|
Lih Liau
|
|
Jim Miller
|
|
Kenny Park
|
|
Tom Sales
|
|
Sam To
|
|
Scott Underwood
|
|
Nicole Wang
|
|
Mike West
|
|
Bildmanusrevisionister
|
Marshall Fels Elliott
|
|
Lih Liau
|
|
Jim Miller
|
|
David Wiebe
|
|
Nabie-Ah Yousuf
|
|
Scenansvarig
|
Ridd Sorensen
|
|
Karaktärdesigner
|
Robin Mitchell
|
|
Mike Gilbert
|
|
Nicole Gauss
|
|
Rekvesitautvecklare
|
Ted Wilson
|
|
Platsdesigners
|
Phil Wilson
|
|
Dave Dunnet
|
|
Utvecklingsansvarig
|
Martin Ansolabehere
|
|
Dave Dunnet
|
|
Paul Rudish
|
|
Färgansvarig
|
Kellie deVries
|
|
Alexandra Jones
|
|
Finjusteringsansvarig
|
Jared Bennett
|
|
John Beveridge
|
|
Mike Gilbert
|
|
Chris Mizzoni
|
|
Kent Reimer
|
|
Jacqueline Robinson
|
|
Garnet Syberg-Olsen
|
|
Visuella effekterdesigner
|
Gregory Roth
|
|
Bakgrundsbyggarhandledare
|
Chris Mizzoni
|
|
Karaktärsbyggare
|
Jared Bennett
|
|
Aidan McAteer
|
|
Holly Suarez
|
|
Jacqueline Robinson
|
|
Gergory Roth
|
|
Offlineredaktörer
|
Aaron Saunders
|
|
Ryan Vaugh
|
|
Onlineredaktör
|
Tom Harris
|
|
Pedagogisk konsult
|
Jordan Brown
|
|
Utformningshandledare
|
Brad Gibson
|
|
Joel Dickie
|
|
Michael Vatcher
|
|
Nyckelutformningshandledare
|
Brent Bouhard
|
|
Jason Campbell
|
|
Sean Covernton
|
|
Matthew Herring
|
|
Jason Horychun
|
|
Christopher Leinonen
|
|
Dana Smith
|
|
Mike Tisserand
|
|
Andy Tougas
|
|
Utformningsansvarig
|
Tim Bennett
|
|
Lee Beer
|
|
William Bradford
|
|
Johnny Castuciano
|
|
Kuan-Fu Chen
|
|
Daniel Dinnendahl
|
|
Andrew Hogan
|
|
Trevor Hunter
|
|
Chad Jones
|
|
Dennis Levesque
|
|
Karen Poon
|
|
Jen Regan
|
|
James Richards
|
|
Wataro Uno
|
|
Carlyle Wilson
|
|
Animationsdirektörer
|
Denny Lu
|
|
Ishi Rudell
|
Studio B animatörer
|
Jeff Boldt
|
|
Sarah Jargstorf
|
|
Graeme MacDonald
|
|
Stephanie Mahoney
|
|
Erica Pitt
|
|
Richard Rose
|
|
Justin Smith
|
|
Holly Suarez
|
|
Steve Wedel
|
|
Jayron Zolfaghari
|
Animationsrevisionister
|
Paul Johnson
|
|
Charlie Lee
|
|
Sebastian Lee
|
|
Aidan McAteer
|
|
AFX ansvarig
|
Ben Galewitz
|
|
Produktionschef
|
Angela Belyea
|
Utformningskoordinator
|
Kimberly Small
|
Bildmanuskoordinator
|
Lesley Crawford
|
Karaktärs- och bakgrundsbyggarkoordinator
|
Jason Ross Belyea
|
Utformningskoordinator
|
Alicia Camarta
|
Animationskoordinator
|
Chris Bevacqua
|
Efterarbeteskoordinator
|
Kimberly Small
|
Produktionsrevisor
|
Marjorie Artamia
|
|
Dialoginspelning
|
Dick & Roger's Sound Studio
|
Ljudefterarbete och mix
|
Dick & Roger's Sound Studio
|
Ljudtekniker
|
Jason Fredrickson
|
Ljudredaktörer
|
Todd Araki
|
|
Marcel Duperreault
|
|
Jason Fredrickson
|
|
Adam McGhie
|
|
Roger Monk, CAS
|
Återinspelningsmixare
|
Todd Araki
|
|
Marcel Duperreault
|
Ljudeffektsansvariga
|
Ian Mackie
|
|
Don Harrison
|
Ljudeffektsinspelare
|
Rick Senechal
|
|
Utformning-/Bakgrund- och Animationstjänster
|
Top Draw Animation Inc.
|
Animationdirektör
|
Lean Lagonera
|
Utformningshandledare
|
Chito Bernardo
|
Bakgrundshandledare
|
Hubert Vitug
|
Produktionsledning
|
Gemma Santos
|
|
Irene Breis
|
|
Issabelita Itum
|
|
Teknisk personal
|
Alvin Sunga
|
|
Top Draw animatörer
|
Patrick Arguelles
|
Jenny Sy
|
Jeffrey Bolalin
|
Jeff Teofilo
|
Arnel Padios
|
Roomeo Timbang
|
Ed Rosario
|
Orville Vencer
|
Wesley Go
|
John Brencis Ong
|
Clenth Sanchez
|
Ryann Sy
|
John Irving Prudenciano
|
Peter Sison
|
Veronica Dela Cruz
|
Christian Albino
|
Zarah Francisco
|
John Martin Wong
|
Arnel Nollora
|
Stanley Sison
|
Marko Alauig
|
Gerry Guinto
|
Jeannie Abille
|
Bryan Pabuhat
|
Noriel Castillo
|
Rey Firmalo
|
Erik Buyser
|
Larry Lopez
|
Jann Elmer Tinio
|
Karen Dacallo
|
Crispin Castro
|
Siegfred Liongson
|
|
Aries Anonical
|
|
Studio B Produktion
|
Produktionjuridisk
|
Sarah Tarry
|
Produktionfinansiering
|
John Pyper
|
Digitalproduktionsledning
|
Mark Rocchio
|
Teknisk support
|
Danyul Carmichael
|
|
Mark Lin
|
|
Zorion Terrell
|
|
Hasbro Studios
|
Produktionsledning
|
Mary Beth Bambridge
|
|
Kathryn Page
|
Produktionjuridisk
|
Kevin Healy
|
|
Michael Jaffa
|
|
Deborah Uluer
|
Teknisk verksamhet
|
Bradford Keatts
|
Produktionsredovisning
|
Shalonda Ware
|
|
Jason Zhang
|
|
Utveckling- och kreativthandledare
|
Linda M. Steiner
|
|
Brian Lenard
|
|
Produktionsexekutiv
|
Robert Fewkes
|
|
Sophia Hussain
|
|
Exekutiv producent
|
Stephen Davis
|
|
Detta verk är skyddat enligt lagen om upphovsrätt i USA och andra länder.
|
All obehörig duplicering, kopiering, distribution, visning eller användning är strängt förbjudet och kan leda
|
till civilrättsliga och/eller åtal.
|
|
© 2010 Hasbro Studios
|
Alla rättigheter reserverade
|
Land för första publicering - Amerikas förenta stater.
|
|
Hasbro Studios är författare till detta verk för tillämpningen av artikel 15 (2) i
|
Bernkonventionen och alla nationella lagar som genomför detta.
|
|
STUDIO B PRODUCTION INC.
|
Ett DHX Media Ltd Företag
|